Rozštěp rtu, čelisti a patra

Přibližně u jednoho z pěti set dětí je v průběhu těhotenství nebo ihned po narození diagnostikována rozštěpová vada. I když tyto vady vypadají vzhledově děsivě, není třeba panikařit. V dnešní době je jejich léčba velmi úspěšná a zařazení takto postižených lidí do společnosti nebývá problém.

Typy rozštěpů

U rozštěpů v obličeji rozlišujeme, zda jsou jednostranné, nebo oboustranné. Známy jsou rozštěpy rtu, čelisti a patra. Dojdde-li k rozštěpu všech tří tkání, mluvíme o rozštěpu úplném.

Rozštěp rtu

Zasahuje pouze ret, někdy pokračuje až k nosu. Jedná se o nejméně závažný rozštěp, který při správném sešití nemusí znamenat téměř žádné další potíže. Sešití rozštěpu rtu se prování v prvních dnech či týdnech po narození – takto malým miminkům se ještě ret zacelí úplně a netvoří se jizvy.

Rozštěp patra  a čelisti

Nedochází ke srůstu kostí tvořících patro, v puse je viditelný otvor mezi ústní dutinou a nosem. Zde se po sešití rtu musí provést v průběhu několika dalších let mnoho jiných operací, které minimalizují problémy s příjmem potravy, dýcháním a mluvením.

Příčiny vzniku rozštěpů

Rozštěpové vady vznikají u embrya velmi brzy, už během prvních dvou měsíců těhotenství. Na jejich vzniku se podílejí genetické dispozice rodičů (mají-li rozštěp rodiče nebo někdo v rodině) a také vnější příčiny. Ne všechny příčiny jsou známy a nikdy nelze přesně určit, co vadu způsobilo, ale mezi rizikové faktory se řadí především:

 • horečnaté onemocnění matky, infekce
 • alkohol, toxické látky
 • nedostatečná výživa (nedostatek kyseliny listové a ostatních důležitých látek v těhotenství)
 • užívání některých léků
 • úrazy v těhotenství

Léčba rozštěpů

Jak již bylo řečeno, rozštěpové vady jsou relativně časté a u nás se jejich léčbě věnují hned na dvou místech – ve FN v Brně a ve FNKV v Praze. V těchto centrech se soustřeďují odborníci ze všech oborů, které jsou k úspěšné léčbě rozštěpů potřeba: chirurgie, foniatrie, logopedie, stomatologie, apod.

Zjistíte-li již během těhotenství, že vaše dítě bude mít rozštěp, je dobré kontaktovat tato centra. Existuje totiž možnost, že by se při porodu v jednom z těchto zařízení mohla první operace - odstranění rozštěpu rtu - provést již během prvních dnů v porodnici. Další postup se různí podle stupně postižení a  také dle dohody s lékaři. Rozštěp patra se operuje nejčastěji mezi 10. měsícem a 2. rokem dítěte. Rozštěp čelisti se pak řeší mnohem později (okolo 8. - 12. roku) operací, při které se uzavírá štěrbina v horní čelisti kouskem kosti, který se odebírá z vlastní  lopaty kosti kyčelní. V dospělosti se pak vše zakončí u plastického chirurga, aby byly pozůstatky co nejméně viditelné.

Během této doby je třeba dodržovat rady lékařů. Mezi obecná pravidla u dětí s rozštěpem platí, že by si neměly cucat prsty, ani používat dudlík, neměly by spát na břiše a zvláště důležité je, aby si nesahaly na čerstvé jizvy. Krmení pravděpodobně bude probíhat přes lahvičku (s odstříkaným mlékem). Těžké období nastává také během výměny zubů za trvalé, kdy je potřeba nosit rovnátka.

Při těchto defektech nastávají problémy s častými záněty středního ucha a dýchacích cest. Dále jsou běžné problémy s výslovností, které je také nutné řešit s odborníky.

Rozštěp rtu, čelisti a patra patří do témat
 • Rozštěp rtu a patra Emilie 15.03.2012 17:17:10

  O uvedených anomáliích již bylo napsáno mnoho. Uvedený text je určen pro laiky a podává stručný přehled o možnostech léčby, rekovalescence a případné prevenci. Domnívám se, že je psán vhodnou formou, i obsahem informaci. někdy se na osvětu prostě zapomíná. Díky.

  • Re: Rozštěp rtu a patra Lucie Hornofová 18.03.2012 09:39:36

   „Rozštěp obličeje je vrozená vada, která se dobře vedenou léčbou a láskou okolí napraví natolik, že nebrání v prožití radostného života. Rozštěp obličeje není nemoc, ale špatně vedeným přístupem k dítěti se nemocí stane.“
   MUDr. Jitka Vokurková, Ph.D.
   Lékařka, která jako první začala v roce 2005 s operací rozštěpových dětí hned po narození, do té doby byl podmínkou pro první operaci rtu věk dítěte (3 měsíce) a jeho váha (min. 5kg). www.rozstepy.cz

   • Re: Re: Rozštěp rtu a patra Adina 07.04.2014 14:32:34

    Úžasný tyhle lékaře by měly pozlatit... :-)

 • Web o rozštěpech Lucie Hornofová 18.03.2012 09:10:23

  Dobrý den, jsem maminkou 6letého syna, který se narodil s kompletním rozštěpem rtu, čelisti a patra. Pokud by někoho problematika rozštěpů zajímala tak máme založený informační web o rozštěpech www.rozstepy.cz. Najdete tam mnoho informací nejen o rozštěpech, ale i fotogalerii dětí před a po operaci, příběhy maminek a diskuzi. Se srdečným pozdravem a díky za článek, který přiblíží rozštěpy laické veřejnosti. L.H.

  • Re: Web o rozštěpech Julca 04.03.2013 17:08:33

   Ahoj, Tvého syna znám a je mi ho líto, ale můžu tě uklidnit - protože jsem to měla dalece horší a po třicítce to až začali spravovat tak, že to přestalo okolí vnímat. Nyní už jizva a ret jsou jako u zdravých lidí, bohužel u nosu se to nepovedlo, ale zůstaly mi ze šikany deprese a plno dalších psychických i zdravotních obtíží,takže nepracuju a ani jsem nikdy neměla kluka a myslím, že ani nebudu. Myslím si, že dnes je to ale lepší a děti se budou mít super - už se vada tak nebere jako když jsem byla malá. Narodila jsem se z jednostranným rozštěpem čelisti, rtu a patra a rozštěp byl až do půlky nosu, užila jsem si svoje a dnes jsem sama - nezaměstnaná, nikdo o mě nestojí a nikoho nezajímám. Vědela jsem to vždycky, jakmile jsem lidem nedělala otroka,ani se nestavili nebo nenapsali. Takový netvor pro všechno dobrý, ale s nímž se nikdo nechce ukazovat. Do práce mě kvůil obličeji nechtěli nikam vzít, roky jsem to zkoušela až nbyly peníze na pohovory. No přiznám se, žel epší by byla interupce - nic jsem si neužila a nic mě nečeká. U psychiatrů jsem byla - prý si mám pomoci sama, nic se mnou nechce nikdo mít. Tak čekám a vím, že se ničeho nedočkám. Rozštěpačka

   • Re: Re: Web o rozštěpech Adina 07.04.2014 14:30:15

    Julčo, nedalo mi a musím reagovat na tvůj příspěvek. Jsem na tom stejně jako ty díky rozštěpu jsem měla strašný deprese. Ale nezoufej našla jsem si přítele, kterého jsem si později vzala a také má rozštěp patra a máme spolu zdravého syna.
    Takže vidíš, že to jde. Nezoufej a usmívej se na lidi a uvidíš, že ti úsměv opětují. :-)

 • Rozštěp Martina 09.01.2013 12:37:27

  Dobrý den. Reaguji s ročním zpožděním, ale přeci :-) Článek je pěkně napsán i když s dorobnými nepřesnostmi (i na rtu pro ranné operaci zůstane jizvička, měkké patro se operuje okolo 9. měsíce a tím se odstraní problém s příjmem potravy, problémy s dýcháním děti s rozštěpem obličeje nemají...) a já za něj jako matka dítěte s touto vadou děkuji. Osvěty není nikdy dost. Rodiče s touto vadou podporují v ČR dvě spolupracující občanská sdružení ŠŤASTNÝ ÚSMĚV při rozštěpovém centru Brno (http://stastny-usmev.cz/) a ZA NOVÝM ÚSMĚVEM při centru v Praze (http://www.zanovymusmevem.cz/). Máte-li zájem o širší a přesnější informace o rozštěpech obličeje nebo máte-li s touto vadou vlastní zkušenost, podívejtese na webové stránky sdružení nebo se k činnosti těchto neziskovek připojte.

 • Více osvěty Tomír 15.03.2012 17:23:36

  Článek zaplňuje mezeru v nezbytné lékařské osvětě o daném problému. Vítám jej.

  • Re: Více osvěty Lucie Hornofová 22.07.2012 16:46:07

   Nově mají www.rozstepy.cz iFB profilhttp://www.facebook.com/StastnyUsmev

 • Rozštěp rtu Natálka 15.03.2012 15:56:10

  Článek se mi líbí pro přehledné podání informací jak si počínat při uvedené anomálii a v průběhu léčby a rekonvalescence. Zajímalo by mne vědět zda existuje i možnost prevence.

  • Re: Rozštěp rtu Lucie Hornofová 18.03.2012 09:24:29

   Dobrý den, pokud vím, tak žádná možnost prevence neexistuje, pouze zdravý životní styl a před plánovaným otěhotněním užívat kyselinu listovou, nejlépe několik měsíců předem. Příčina vzniku rozštěpu je vždy kombinací vnějších a vnitřních vlivů, které působí na plod. Pouze 20% těchto vad je dáno genetickým základem přeneseným na dítě od rodičů, 60% vzniká jako vada nová ze zevní příčiny a 20% je kombinací obou vlivů. Zevní látky, které jsou známé jako teratogeny (negativně ovlivňují vývoj plodu), jsou např. některá antibiotika, vitamín A, viry, hormony, kouření, alkohol a další. Pro vznik rozštěpu musí působit vždy několik vlivů současně.

 • O rozštěpu rtu Magdalénka 15.03.2012 17:26:38

  Článek je srozumitelný a informuje laiky o mažnostech léčby i prevence.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Rozštěp rtu a patra patří do témat

Adresář

Rozštěp rtu a patra ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Rozštěp rtu a patra

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku